Sıkça Sorulan Sorular

Sıcak hava balonu için neden Kapadokya Bölgesi?
Turistler için Kapadokya bölgesi Türkiye’nin en gözde mekânlarından biridir. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında, sıcak hava balonuyla uçmakta Kapadokya’da bulunmanın nedenlerindendir. Bu sebeplerden dolayı Kapadokya, dünya’da en iyi bilinen sıcak hava balonu uçuş bölgelerinden biridir. Kapadokya, sıcak hava balon uçuşu için mükemmel hava koşullarına sahiptir. Bu bölgede yılda yaklaşık 300 gün sıcak hava balon uçuşu yapılabilmektedir. Balon, uçuşları hava şartlarının daha sakin, aşırı sıcak olmayan sabahın erken saatlerinde yapILIR. Balondan Kapadokya’nın manzarası olağanüstüdür. Taş oluşumlarının ve vadilerin arasından havada süzülürken, sizde manzaranın fotoğraflarını çekebilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

Sıcak hava balonu nasıl uçar?
Sıcak hava balonunda, gaz ateşleme sistemi havayı yaklaşık 100C’ye kadar ısıtır. Çünkü sıcak hava balonun etrafındaki soğuk havadan daha hafif ve daha az yoğunluktadır. Isıtılmış hava balonun yükselmesine neden olur. Ne zaman balonun içindeki hava soğumaya başlar veya sıcak hava dışarıya sızarsa balon inmeye başlar.

Neden uçuşlar sabahın erken saatlerinde oluyor?
Etkin bir şekilde uçmak için balonun ihtiyacı olan şey değişmeyen sakin rüzgardır. Ve bu rüzgarların en iyi bulunduğu zamanlar gün doğumunu takip eden saatlerdir. Çünkü balonun havayla hareketinde, havanın durumu uçuşun yapılıp yapılmamasının kararlaştırılmasında cok önemli bir rol oynar. Pilot, kalkış alanı seçiminde rüzgarın yönü doğrultusunda uygun bir yer seçer.

Balon ne çeşit malzemeyle yapılır?
Genellikle balonun kubbesi naylon veya polyesterden yapılır. Paraşütlerde kullanılan ayni çeşit kumaştır. Bu kumaş sıkı bir şekilde dokunmuştur ve bu malzeme hava kaçırmaz bir malzemeyle kaplanmıştır. Balonda sıcak havayı tutması için sadece naylon kullanılır. Sepette de taşıma yükü icin bir dizi dikey olarak yerleştirilmiş kevler ipi veya çelikten oluşan şeritler bulunur.

Balon nasıl şişirilir?
Balonla uçma zamanı gelip çattığında, balonun kubbesi torbasından çıkartılır ve uzunlamasına yere serilir. Ateşleme sistemi direklere bağlıdır ve sepette balon kubbesinin tabanında bulunan tellere bağlıdır. Şişirme fanıyla soğuk hava ile balon kubbesi şişirilmeye başlanır. Balon biraz şiştikten sonra ateşleme sistemiyle hava ısıtılır ve balon kubbesi sepetin üzerine yükselir. Balonun uçması için ilave edilen sıcaklıkla da yeterli yükselme gerçekleşir.

Ne giymeliyim?
Rahat edebileceğiniz bir kıyafet giyebilirsiniz. Burada şık giyinmeye ihtiyaç yoktur. Uçuşa, yürüyüşe gidermiş gibi giyinebilirsiniz. Sonbahar ve ilkbahar’da ince bir mont giymek iyi olacaktir. Bayanlar, pantalon veya şort giyebilir. Kalın bir palto yerine kat kat giyinmek çok daha iyi olacaktır. Ayakkabılar düz taban olmalıdır. Üzerinizdeki kıyafetlerin sentetik kumaştan olması yerine pamuklu bir kumaştan olması daha iyi olacaktır. Uzun boylu yolcular, ateşleme sisteminden çıkan ısıdan korunmak için yanlarına şapka alabilirler.

Kamera almalımıyım?
Evet. Uçuş sırasında kullanabileceğiniz fotoğraf makinası ya da video kamera almak bir problem yaratmaz. Uçuş boyunca ve uçuştan sonra fotoğraf çekimi için sıcak hava balonu size mükemmel kamera platformu yaratır. İniş sırasında kamerayı çantasına koymanızı öneririz.

Nereye iniş yapılıyor?
Güzel soru! Kolay cevap bunu kimse bilmiyor. Pilot uçuşu başlamadan önce; balonun rüzgarın etkisiyle uygun olmayan bölgeye inmemesini garantiye almak için uçuş planını yapar. İyi bir iniş yeri için pilot balonu yönlendirmede farkli yüksekliklerdeki farklı hava akımlarını kullanır. Pilot, arazi sahipleriyle uyumlu çalışır. Bu demek oluyor ki, balon çiftlik hayvanlarının ve mahsullerin bulunduğu yerlere yakın uçamaz.

Ne kadar uzağa uçuluyor?
Rüzgarın hızına göre değişir. Sıcak hava balonu 1 saatlik uçuşta rüzgarın etkisiyle 5 km’ye kadar uçabilir. Bu mesafe bazen daha az, bazen de daha fazla olur. Royal Balon pilotları uzun mesafeli uçuşlar yapmaya istekli değillerdir. Eğer uzun mesafede uçulursa, dikkate değer bir manzara bulunmaz. Bizim öncelikli amacımız tarlalar yerine size Kapadokya’nın muhteşem manzarasını göstermektir. Ayrıca balon farklı yüksekliklerde uçabiliyor. Bununla birlikte, rüzgar balonun uçuş yönünde ise, balonda yapılan dikey kontrollerle kusursuz bir uçuş gerçekleştirilir. Uçuşta hatıra kalsın diye yapılan ağaç tepesinden kayısı yada yaprak toplamak, sepetin ağaçlara sürtmesi bizim pilotlarımız için şaşırtıcı bir durum değildir.

Balonlar ne kadar yüksekten uçabilir?
Birçok balon pilotu alçak seviyede uçmaktan hoşlanır. Tipik balon uçuşları irtifası ağaç seviyesinden yaklaşık 900 metreye kadardır. Kapadokya balon uçuşları için yukarı tırmanmak çok gerekli değildir. Kısa bir zaman için Kapadokya’ya kuşbakışı bakmak iyi olabilir ama daha uzun bir zaman durmak sıkıcı olacaktır. Çoğu zaman çok yüksekte bulunan hava akımları balonu kayda değer yerlerden çok uzağa taşır.

Yükseklikten korkuyorsam ne yapmalıyım?
Yüksek kenarlı balon sepetiyle uçuş, çatıda veya yüksek bir yerde durmak gibi değildir. Başdönmesi hissi yaratmaz. Sanki zeminin altınızdan kaydığı hissine kapılırsınız. Rüzgarın esintisi olmaz, çünkü rüzgarla beraber hareket ediyor olursunuz. Sepet sallanmaz yani düşme ihtimaliniz de yoktur.

Havada uçak beni tutar. Balon içinde aynı şey geçerli mi?
Hayır, değil. Uçak tutmasına neden olan şey turbulanstır. Balona binmeyle tamamiyle alakasızdır. Balonla uçmak tarif edilemecek kadar sakin gerçekleşir.

Balonla uçuşu kontrol eden ve güvenliği sağlayan kimdir?
Balonların kontrolunu yapan Türkiye’nin Sivil Havacılık Otoritesidir. Uçaklara uygulanan aynı kurallar balonlar içinde uygulanır.

Balona nasıl yön verilir?
Balon, rüzgar nereye götürürse oraya gider. Bununla beraber, pilotlar alçalıp yükselerek çeşitli istikametlerdeki rüzgarı bulmak için çabalarlar. Biz bu durumu, denize açılmak gibi olduğunu söyleyebiliriz.

Balon soğuk olur mu?
Yüksek rakım, yer seviyesine oranla daha soğuktur. Bu genellikle her 300 metre yükseklik 3.5C daha soğuktur. Ama uçuş boyunca pilot sıkça ateşleme sistemini kullandığından etrafa sıcaklık yayılır ve bu da sizin daha sıcak hissetmenizi sağlar. Özellikle kışın yapılan uçuşlar için, 2 kat çorap ve termal iç çamaşırları giymenizi önemle rica ederiz.

Balonla uçuş için en iyi koşullar nelerdir?
Balon soğuk havada daha iyi uçar. Çünkü sıcak havanın daha iyi kaldırma kuvveti olur. Royal Balon sadece güneş doğduktan sonra uçar. Bu saatlerde rüzgar daha hafif olur.

Sıcak hava balonunu, gaz balonundan ayıran nedir?
Sıcak hava balonu propan yakıt ile havayı ısıttığından daha iyi kaldırma kuvveti olur. Gaz balonunda ise kaldırma kuvveti hava gazından daha hafif olan helyum veya hidrojen kullanılır.

Balonlar yıpranır mı?
Eğer iyi bakım yapılıyorsa, balon kubbesi yaklaşık 500 saatlik uçuş yapabilir. Ama Royal Balonun hava araçları Lindstrand Balon tarafından yüksek teknoloji ve uzun ömürlü kumaşlarından üretildiğinden 1000 saate kadar uçuş yapılabilir.

Balonla hangi aletler kullanılıyor?
İrtifayı göstermek için yükseklik ölçer. Tırmanma derecesini gösteren varyo metre. Yönü bulmak için pusula ve balonun tepesindeki kumaşın sıcaklığını gösteren sıcaklık göstergesi. Her propan tüpünde bulunan yakıt göstergesi ve ateşleme sistemi için yakıt basınç göstergesi.